Östersunds snöskoterklubb på Skoterns dag

Skoterfolkets stora kickoff är utan tvekan Snöskoterns dag. Dagen då skotersugna åker runt bland alla handlare för att titta på årets nyheter, klämma på tillbehör eller snacka med likasinnade en stund.

Självklart passade Östersunds SSK på att visa upp sig hos Oktan, Motorhuset och Yamaha Center.

– Det är fantastiskt roligt att vara ute och prata med folk under skoterns dag, säger Andreas Haglund som tillsammans med utbildaren Torleif Jemtå var på Yamaha Center. Vi informerar om vad klubben gör, raggar medlemmar och säljer förköp till Arctic Cat Cup och Super Sno-X, fortsätter Andreas.

– Intresset är stort för snöskotrar i Östersund, säger Ulf Johansson som tillsammans med en av klubbens framgångsrika skoterförare – Marcus Ogemar – försöker montera upp en banderoll på Oktan.

En som vet att intresset är stort för snöskoter i Östersund är klubbens ålderman Reidar Lund.

– Jag har ju varit med ett tag och jag tycker det är fantastiskt roligt att det börjar hända saker i klubben igen. Du missar väl inte Motorhusets tipspromenad? hinner Reidar flika in medan jag spanar in ett par svarta skoterhandskar.

 

Kommentarer inaktiverade.